Το σχολείο μας
Τα νέα μας
Ο σύλλογος γονέων
Χρήσιμα Links

• Το σχολείο μας ονομάζεται Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας Eisden.

• To Eisden βρίσκεται στην βορειοανατολική πλευρά του Βελγίου, στην καρδιά της επαρχίας Λιμβούργου, στην πόλη Maasmechelen και 120km μακριά από την πρωτεύουσα του Βελγίου, τις Βρυξέλλες.

Πώς θα μάς επισκεφθείτε

Μα είναι απλό:

•  Τη φετινή σχολική χρονιά 2006 - 2007 το σχολείο μας αριθμεί 50 μαθητές ηλικίας από 6 μέχρι και 14 χρονών. Είναι χωρισμένοι σε τμήματα ανάλογα με την ημέρα προσέλευσής τους - Τετάρτη (15:00μ.μ.-17:00μ.μ.)και Σάββατο (10:00π.μ.-14:00μ.μ.)- και ανάλογα με το επίπεδο ελληνομάθειας.

• Εκτός από τους μικρούς μαθητές μας στο σχολείο μας φοιτούν κάθε Τετάρτη (17:00μ.μ.-19:00μ.μ.)και οι ενήλικες στο Τμήμα ενηλίκων το οποίο λειτουργεί για δεύτερη χρονιά. Το τμήμα απαρτίζουν διάφορες εθνικότητες όπως :Βέλγοι(Φλαμανδοί), Ολλανδοί, Τούρκοι, Ιταλοί και φυσικά Έλληνες. Στόχος μας είναι η εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας και φυσικά η διάδοση του ελληνικού πολιτισμού μέσα από ειδικά εγχειρίδια, οπτικοακουστικά μέσα, αυθεντικά κείμενα κ.λ.π. Το ενδιαφέρον των ενηλίκων είναι πραγματικά εντυπωσιακό και αυτό φαίνεται από την συμμετοχή τους κατά την ώρα του μαθήματος ιδιαίτερα στις διαδραστικές ασκήσεις.

Οι μικροί μας μαθητές  με τους δασκάλους τους

• Η Ελληνική κοινότητα του Eisden ιδρύθηκε το 1984 και το οικόπεδο που φιλοξενεί την ελληνική σάλα, το ελληνικό σχολείο καθώς και την ορθόδοξη εκκλησία "Άγιος Δημήτριος" χτίστηκε από τους Έλληνες μόνιμους κατοίκους με πολύ μεράκι.

•  Το σχολείο μας είναι ιδιοκτησία της Ελληνικής κοινότητας Eisden και στεγάζεται στο Πολιτιστικό Κέντρο της κοινότητας.

• Επίσης το σχολείο μας διαθέτει τους παρακάτω χώρους: σάλα 210m2 - W.C - κουζίνα - αποθήκες - μεγάλο περιφραγμένο προαύλιο χώρο.

Υπογράψτε στο βιβλίο επισκεπτών

click here Gif Livre

Home | Το σχολείο μας | Οι δάσκαλοί μας | Οι τάξεις μας | Η βιβλιοθήκη μας | Δραστηριότητες | Οι διακρίσεις μας | Η αίθουσα P.C | Τα νέα μας | Ο σύλλογος γονέων | Επικοινωνία | Χρήσιμα Links